Zapasowa kopia sterowników zainstalowanych Windows 10

Nie bardzo lubię instalować Windowsa, ale czasem po prostu trzeba. Sama instalacja to nie problem ale żmudne szukanie sterowników po sieci to już inna bajka. Kupujemy jakieś urządzenie i sterownik na płycie, inne… i sterownik na płycie – mnóstwo sterowników na płytach. Pomijając fakt, że z napędów optycznych raczej już się rezygnuje i w przypadku laptopów co raz częściej nie ma gdzie umieścić tej płytki… Windows dzielnie przeszukuje swoje bazy sterowników i jak mamy szczęście znajdzie nasze urządzenie i zainstaluje sterownik, tylko co jeśli jest nowszy? Albo… Windows nie zainstalował naszej karty sieciowej i nie mamy łączności z internetami?

Cieszymy się windowsem 😀

No ok, ale te mozolnie znalezione po przejściach sterowniki to lepiej sobie zachować, żeby nie trzeba było ich szukać ponownie i właśnie o tym ma być ten tekst.

Do zapisania naszej bazy sterowników posłużymy się narzędziem które jest wbudowane w windowsa – a mowa o windows powershell w trybie administratora systemu. Nie przedłużając…

Zastanów się gdzie chcesz trzymać kopię sterowników, gdyż folder trzeba ten utworzyć teraz. Ja kopię sterowników z różnych komputerów trzymam na pamięci przenośnej, która jest przygotowana do instalacji systemu windows 10. Miejsca jest potrzeba sporo, u mnie to 1,7 GB dla komputera stacjonarnego i prawie 2,3 GB dla laptopa. Dlatego lepiej zrobić kopię na dysku twardym a potem przekopiować na pamięć przenośną, jeśli ten pomysł Ci się spodobał.

tryb administratora windows powershell

Wciskamy sobie kombinację klawiszy windows oraz X

Klikamy Windows PowerShell w trybie administracyjnym, potwierdzamy chęć uruchomienia programu i widzimy coś co przypomina zwykłe CMD z tym, że jest niebieskie? Trafna uwaga, a spostrzegawcze oko zauważy jeszcze PS na początku linii. Wszystko jest dobrze.

Magiczny kod który po prostu wklejasz prawym przyciskiem myszki to:

Export-WindowsDriver -Online -Destination “d:\sterowniki”

Co jest ważne? Ścieżka do folderu gdzie chcemy zgrać sterowniki musi być w tych cudzysłowach. Folder wskazujący ścieżkę musi już istnieć innymi słowy trzeba go utworzyć wcześniej! Wszystko się zgadza? No to ENTER i czekamy. W zależności od szybkości komputera i ilości sterowników chwilę to potrwa. Kiedy skończy wyświetli ładne podsumowanie a nasz folder będzie wypełniony kopią sterowników.

Wszystko 🙂

A nie… Że to są same sterowniki bez ładnych instalatorów które trzeba kliknąć a potem dalej i dalej i dalej nie czytając co tam jest napisane to i instalacja jest nieco inna, ale o tym dowiesz się z kolejnego wpisu – jak instalować sterownik ręcznie? Nad nazwą popracuję 😉

 

Dodaj komentarz