Chłodzenie, pasty i GF 1060 od GYGABYTE

Po 2 latach posiadania karty graficznej GF 1060 którą wyprodukowało Gygabyte przyszedł czas na wymianę pasty. Co do past nie będę pisał która jest lepsza, gorsza itp. Osobiście zastosowałem pastę Grizzly Kryonaut. Początkowo chciałem użyć ciekłego metalu od tej firmy jednak…

Odkręcamy chłodzenie, są to 4 śrubeczki, do tego jedna przy śledziu i w zasadzie mamy już wszystko na wierzchu. Przewód cieplny przechodzi przez miejsce styku z rdzeniem procesora graficznego, ale jest otoczony aluminium, więc nie można zastosować ciekłego metalu, bo zeżre aluminium i po zabawie! Wszystko co jest uwalone starą pastą czyścimy – alkohol, trochę ręczników, może być i srajtaśma – waty bym unikał. Pastę nakładamy dołączoną szpatułką, zrobiłem to tak na wyczucie – kropelka na środeczku i rozcieramy na boki. Nie ma z tym problemów, tylko uwaga na elementy SMD blisko rdzenia! Na czas smarowania pastą termo przewodzącą zabezpieczyłem je taśmą izolacyjną i bez stresu.

Ważna sprawa, zanim zabierzesz się do roboty musisz wiedzieć, że trzeba wymienić termopady na pamięciach RAM… Tak, te oryginalne są dość badziewne i po czasie już nie działają tak jak powinny. Jakie termopady? Nie namawiam, ale użyłem: Gelid GC-Extreme Thermopad 1mm 120x20mm 12W/mK – fajny, szary i wydajny przede wszystkim. Nie jest przewodnikiem, więc spokojnie można dobrze okleić dookoła każdą kość (jest ich 6) i taki pasek 120×20 mm spokojnie wystarczy do tej operacji. Zostaw taśmę zabezpieczającą, najpierw potnij termopad na żądany rozmiar. Następnie – niebieska folia ładnie się odkleja i moim zdaniem po tej stronie termopad jest bardziej klejący – dlatego tę stronę naklejamy na kości. Przeźroczystą folię usuwamy pincetą no chyba, że ktoś ma zgrabne palce to sobie poradzi. Od tej proty nie dotykamy termopadów!

Od strony radiatora – za pomocą ściernidła – może to u Ciebie inaczej się nazywa – taki arkusz jakby gąbki oczyściłem i lekko wyrównałem powierzchnię radiatora w miejscu gdzie jest rdzeń i przylegają termopady. Znów czyścimy alkoholem i składamy. Przy składaniu dobrze jest jak najmniej gibać na boki kartą i resztą chłodzenia, celuj od razy w otwory montażowe, bo jak zetrzesz pastę i będzie ona na chłodzeniu obok rdzenia, bo mogą być problemy.

Operacja zajmuje może 20 minut jak masz wszystko pod ręką. Temperatury w windowsie – około 35* przy normalnej pracy, w BF1 nie widziałem więcej niż 65* ale było bardzo cicho…

 

Polecam 🙂

Dodaj komentarz